
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Quiescent Current | 18 µA |
| Output Current | 450 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 1.9 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Load Regulation | 0.001 %/mA |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
Stock: 13574
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.13679 | $1.36790 |
| 50 | $0.11945 | $5.97250 |
| 100 | $0.10430 | $10.43000 |
| 500 | $0.09147 | $45.73500 |
| 1000 | $0.08139 | $81.39000 |
| 3000 | $0.07686 | $230.58000 |
| 5000 | $0.07259 | $362.95000 |
